top of page

Острог і Рівне в роки
Другої світової війни 

Друга світова війна розпочалася для України 1 вересня 1939 року із бомбардувань Львова силами Люфтваффе. Вже 11 вересня частини вермахту увійшли до Галичини, але за таємними домовленостями між Гітлером і Сталіним німецькі війська за два тижні відступили на захід. Українські партії, представлені в польському Сеймі, закликали українців забути минулі непорозуміння й виконати громадянський обов’язок перед Польщею.  

 

Сотні острожан, що на той час перебували в рядах Війська Польського, зустрілися з війною з перших її годин. Кавалеристи 19-го полку уланів волинських, що до війни перебував в Острозі, брали участь у битві під Мокрою, яка відбулася 1 вересня, була однією з перших битв у Другій Світовій війні й одна з небагатьох польських перемог, а також перша поразка німецьких військ.

2 реставрація.jpg

Постаті війни

Острожани та вихідці з міста воювали в лавах Червоної армії, формуваннях Війська Польського, Чехословацького корпусу та в інших військових формуваннях Союзників.

Випускник Острозької чоловічої гімназії Олексій Антонов у 1941—1945 рр. був начальником штабу Південного, Північно-Кавказького та Закавказького фронтів, заступником начальника й начальник Генерального штабу Збройних Сил СРСР.

 

Уродженець Острога — Болеслав Дробінський — брав участь у Битві за Англію — найбільшій повітряній битві в історії людства. Усього з 18 червня 1941 р. по 13 березня 1942 р., під час Битви за Англію, пілот Болеслав Дробінський збив 7 німецьких літаків. Крім того, на його рахунку ще три правдоподібні, хоч і не підтверджені документально, повітряні перемоги.

У 1942–44 рр. Болеслав Дробінський займав інструкторські та командні посади в частинах Військово-Повітряних Сил Війська Польського в Британії, працював у Міністерстві оборони еміграційного уряду своєї країни в Лондоні, а з 26 вересня 1944-го очолив авіаційний дивізіон 303, у складі якого отримав у 1941–42 рр. всі свої повітряні перемоги. Демобілізувався в 1948 р. у званні майора Війська Польського і відповідного йому звання майора (командира ескадрильї) Британських Королівських Військово-Повітряних Сил.

 

Валерій Синютчев - священик, який у роки Другої світової війни переховував військовополонених. В архівах Острозького замку - Державного історико-культурного заповідника м. Острог - міститься інформація про те, що мав дві доньки.

У 1939 -41 роках під Острогом стояв 791 полк, який тримав оборону під Бугом і Луцьком, далі відійшов власне до Здолбунова та Острога. Тут він отримує поповнення, ті відходять до Шепетівки, а далі до Києва. Тут він був розбитий....

У 1942 році солдат Залуцький був викинутий з парашуту під Рівне. Він згадував, що отець Валерій з Розважу тримав 13 військових, він їх лікував та відпускав по одному. Адже радянська влада могла покарати і самого священика. Дуже цікаво, що союз вважав зрадниками навіть тих, хто потрапили в нацистський полон.

image_edited.jpg
image.png

Вулицями міста Острог 

Спогади 

Війна не оминула пам'яті людей.
Деякі спогади вдалось зафільмувати

bottom of page